Dünya Böbrek Günü nedeniyle Hastanemiz Başhekimi Op.Dr.Ali HELLİ tarafından "Böbreği Nasıl Koruyabiliriz" konulu eğitim verildi
09 Mart 2018

    Dünya Böbrek Günü nedeniyle Devlet Hastanemiz Başhekimi Op.Dr.Ali HELLİ tarafından sağlık çalışanlarımıza "Böbreği Nasıl Koruyabiliriz" konulu eğitim semineri verildi.
    Böbrek hastalığının, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığının giderek artan bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Başhekimimiz Üroloji Uzmanı Ali Helli, Dünya Böbrek Günü nedeniyle yaptığı açıklamada toplumun bilgilendirilmesinin önemine işaret etti.
   Toplumda en sık görülen hastalıklar arasında yer alan diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların böbrek sorunlarının ortaya çıkmasını tetiklediğini söyleyen Üroloji Uzmanı Ali Helli, aşırı tuz kullanımı ve sigara içmenin de böbreklere zarar verdiğine dikkat çekti.

   Besni Devlet Hastanesi Başhekimi Üroloji Uzmanı Ali Helli, genel sağlık açısından son derece önem taşıyan böbrek sağlığını koruyabilmek için "altın kurallar" olarak belirttiği
önerileri şu şekilde sıraladı:Böbrekleri Korumak İçin 8 Altın Kural

1. Hareket Edin: Düzenli olarak yürüyüş, hafif koşu, bisiklete binmek gibi egzersizler yapın ki dinç bir bedene sahip olun ve fazla kilolarınızdan da kurtulun. Böylece diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların böbreklerde yol açabileceği hasarı önleyebilir veya azaltabilirsiniz.
2. Kan Şekerinizi Düzenli Kontrol Edin: Diyabet, kronik böbrek rahatsızlığına neden olan hastalıklar içinde ilk sırada yer alıyor. Uygun ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz programı ile kan şekeri düzeyi ve kan basıncı normal sınırlarda tutularak, böbrekler diyabetin olumsuz etkilerinden korunabilir. Diyabet gelişimi riskine sahipseniz yılda bir kez kan şekeri ölçümü yaptırın.
3. Kan Basıncınıza Dikkat Edin: Diyabetik hastalarda sadece kan şekerinin yüksek olması değil, aynı zamanda hastaların hemen hepsinde var olan tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) de böbreklerin hasarlanmasında önemli rol oynar. Tuz kısıtlaması, fazla kilolardan kurtulma, egzersiz ve uygun ilaç tedavisi ile kan basıncı normal sınırlara gelen hastalarda hem böbrek hasarı gelişimi önlenebilir hem de varsa böbrek hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir.
4. Sağlıklı Beslenin ve Normal Kiloda Olun: Sağlıklı beslenme, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini önleyebiliyor. Sağlıklı beslenebilmek için de en başta günlük tuz tüketiminizi azaltın. Özellikle taze yiyecekleri tercih edin, konserveleri ise sudan geçirmeden tüketmeyin.
5. Yeterli Miktarda Sıvı Alın: Hekiminiz farklı bir şey önermedikçe günlük 1.5 - 2 litre su tüketimi kronik böbrek hastalığı gelişimi riskini azaltır.
6. Sigara İçmeyin: Sigara içilmesi böbrek kan akımında azalmaya neden olur. Böbreğin kan akımı azalması sonucu yeterince süzme yapamaz ve atık maddeler vücutta birikir. Ayrıca sigara içen kişilerde böbrek kanseri gelişme riski % 50 artıyor.
7. Gelişigüzel İlaç Kullanmayın: Dünyada reçetesiz kullanılan ilaçların çoğu ağrı kesicilerdir. Bu ilaçlar bazen kullanıldıkları doz ve süre ile ilişkili, bazen de hiçbir şekilde doza bağımlı olmaksızın böbrek hasarı oluşturabilirler.
8. Yılda Bir Kez Böbrek Fonksiyonlarınızı Kontrol Ettirin: Diyabetik, hipertansif, kilo fazlalığı olan, ailesinde böbrek hastalığı bulunan kişiler, hekime giderek yılda bir kez böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmeli" dedi.
Helli'nin konuşmasının ardından eğitim semineri soru cevabın ardından sona erdi.

29025681_1061214247351044_926655006815451217_n.jpg